Puder to jeden z podstawowych kosmetyków do makijażu, dlatego dobrze jest mieć świadomość co do jego funkcji oraz rodzajów, by wybrać produkt osiągający najlepsze efekty. Jego podstawową funkcją jest między innymi utrwalenie podkładu oraz scalenie makijażu, choć to nie koniec jego możliwości.
Jakie funkcje pełni puder do twarzy?
Dobry puder do twarzy doskonale wtopi się w skórę, utrwali podkład, scali makijaż, a także zapobiegnie wszelkim dziwnym śladom, które mogłyby pozostać na twarzy. Mimo wszystko, wśród popularnych rodzajów pudru do twarzy, bazując na stronie https://www.cocolita.pl/pudry, możemy wyróżnić m.in.:
- matujący – reguluje wydzielanie sebum, czyli inaczej zapobiega nadmiernemu błyszczeniu skóry. Może być to np. puder ryżowy, bambusowy, jęczmienny.
- rozświetlający – pozostawia efekt naturalnie połyskującej skóry, lecz bez efektu brokatu.
- satynowy – skóra wygląda naturalnie, jest lekko matowa i delikatnie połyskująca.
- transparentny – bezbarwny, utrwalający wykonany makijaż.
- z pigmentem – dodatkowo dobrze wyrównuje koloryt skóry i może być to, np. puder brzoskwiniowy albo bananowy.
Jakie wyróżnia się rodzaje pudru do twarzy?
Poza wspomnianymi funkcjami warte uwagi są także trzy rodzaje pudrów do twarzy, a są to oczywiście:
- pudry sypkie – są one aplikowane na całą twarz oraz pod oczy za pomocą puchatego pędzelka. Najczęściej są to pudry o małej pigmentacji, które nie wpływają na kolor produktu, choć w tej formie można znaleźć także mineralne pudry posiadające mocniejszy pigment i nadające się do problematycznej cery.
- pudry prasowane – są one zwykle zamknięte w kasetce i mieszczą się do każdej torebki. Mają nieco mocniejszy pigment niż pudry sypkie, a z tego względu mogą wpłynąć na odcień podkładu. Mimo wszystko te produkty mają tendencję do podkreślania suchych skórek.
- pudry wypiekane – od pozostałych różnią się mniej więcej tym, że ich składniki nie są zgniatane, ale zamiast tego są wypiekane w specjalnych piecach. Takie pudry są zwykle bardzo delikatne na skórze i mają mniejsze krycie niż reszta.